City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 54224    Version: 1 Name: 1/22/19 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 12/28/2018 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/5/2019 Final action: 2/5/2019
Enactment date: 2/8/2018 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/8/2019; action 1/22/2019).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/8/2019; action 1/22/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

SAMANTHA BAILEY (17th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member. Ms. Bailey is a program & policy analyst with the Bureau of Environmental and Occupational Health, Wisconsin Department of Health Services. She is an active volunteer with Heartland Farm Sanctuary. Ms. Bailey succeeds Timothy D. Baker.
TERM EXPIRES: 4-20-2021


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Minority Representative. Ms. Burnette currently holds a Resident Member position and has served since 9-15-2015. She succeeds Ricky Hunt.
TERM EXPIRES: 10-1-2020

JENNIFER H. CAMPBELL (11th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Resident Member. Ms. Campbell currently holds the First Alternate position and has served since 5-3-2016. She succeeds Keetra S. Burnette who assumed the Minority Representative position.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

RACHEL E. SATTLER (10th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of First Alternate. Ms. Sattler is a victim rights attorney with Legal Action of Wisconsin. She is also the co-founder and president of Dane County Multi-Agency Center, Inc. Ms. Sattler succeeds Jennifer H. Campbell who assumed a Resident Member position.
TERM EXPIRES: 10-1-2019


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

MAERAJ H. SHEIKH (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Ms. Sheikh is the Director of Equity & Community Engagement with Community GroundWorks. She has a background in sustainable agriculture and community & regional planning. Ms. Sheikh succeeds Kyle R. Richmond.
TERM EXPIRES: 10-1-2020

BENJAMIN E. RU...

Click here for full text