Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 53229    Version: 1 Name: 10-2-2018 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/19/2018 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/2/2018 Final action: 10/2/2018
Enactment date: 10/5/2018 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9/25/2018; action 10/2/2018).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9/25/2018; action 10/2/2018).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

COMMITTEE ON AGING

 

EDNA F. CANFIELD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Madison Senior Center Foundation Member. First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

KATHLEEN M. POI (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 2-2-2016.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

DONNA C. BRYANT (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 3-1-2016.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

FAISAL A. KAUD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age).  First appointed 8-6-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

 

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

 

Committee on Aging (COA) appointment:

DONNA C. BRYANT (9th A.D.) - reappoint to the position of Committee on Aging Representative. First appointed 6-29-2017.

TERM EXPIRES WITH TERM ON COA: 10-1-2021

 

MONICA L. SUNDAL (17th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 6-19-2018.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

 

DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

 

DAVY MAYER (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Mr. Mayer is an applications administrator with CODAworx. He previously served on this committee in the Permanent Downtown Area Resident position. Mr. Mayer succeeds Thomas E. Hirsch.

TERM EXPIRES: 10-19-2019

 

 

EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

 

SENAY GOITOM (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 6-20-2017.

TERM EXPIRES: 9-30-2021

 

NAN BRIEN (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 8-4-2015.

TERM EXPIRES: 9-30-2021

 

 

JEFFREY CLAY ERLANGER CIVILITY IN PUBLIC DISCOURSE AWARD COMMITTEE

 

SHERAY L. WALLACE (10th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Member. Ms. Wallace is the 2017 recipient of the Jeffrey Clay Erlanger Award. She succeeds William Greer.

TERM EXPIRES: 10-2-2020

 

                     Currently serving on:                     Equal Opportunities Commission

 

 

SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

 

JESSICA M. LECLAIR (12th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Third Alternate. Ms. LeClair is a clinical instructor with the University of Wisconsin-Madison School of Nursing. She is the co-chair of the Wisconsin Public Health Association’s Climate and Health Section. Ms. LeClair succeeds Samuel J. Dunaiski who assumed the First Alternate position.

TERM EXPIRES: 6-30-2020

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor