City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 53040    Version: 1 Name: 9/4/2018 Alder appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 8/29/2018 In control: Mayor's Office
On agenda: 9/4/2018 Final action: 9/4/2018
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting alder committee appointments.
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following alder committee appointments.


BAYVIEW FOUNDATION, BOARD OF

ALD. ALLEN ARNTSEN, District 13 - reappoint to the position of Mayoral Representative succeeding Sara Eskrich.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


CITY-COUNTY LIAISON COMMITTEE

ALD. KEITH FURMAN, District 19 - appoint to the position of Common Council Member succeeding Mark Clear.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

ALD. ALLEN ARNTSEN, District 13 - appoint to the position of Common Council Member succeeding Sara Eskrich.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

ALD. ALLEN ARNTSEN, District 13 - appoint to the position of Common Council or Resident Member succeeding Sara Eskrich.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


DIGITAL TECHNOLOGY COMMITTEE

ALD. KEITH FURMAN, District 19 - appoint to the position of Common Council Member succeeding Mark Clear.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

ALD. KEITH FURMAN, District 19 -appoint to the position of Common Council Member succeeding Mark Clear.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


GREATER MADISON CONVENTION AND VISITORS BUREAU BOARD

ALD. SHERI CARTER, District 14 - appoint to a one-year term to the position of Common Council Member succeeding Mark Clear.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


JOINT CAMPUS AREA COMMITTEE

ALD. ALLEN ARNTSEN, District 13 - appoint to the non-voting position of District 13 Alder succeeding Sara Eskrich.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


MADISON AREA TRANSPORTATION PLANNING BOARD (MPO)

ALD. ALLEN ARNTSEN, District 13 - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Elected Official succeeding Ald. Steve King.
TERM EXPIRES: 4-30-2019

ALD. ZACH WOOD, District 8 - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Elected Official succeeding Mark Clear.
TERM EXPIRES: 4-30-2020


PUBLIC WORKS, BOARD OF

ALD. KEITH FURMAN, District 19 - appoint to the positi...

Click here for full text