City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 52295    Version: 1 Name: 7-24-2018 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/2/2018 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/24/2018 Final action: 7/24/2018
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/10/2018; action 7/24/2018).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/10/2018; action 7/24/2018).

Body
I hereby submit, for your consideraton and approval, the following resident committee appointments.


CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

ULYSSES I. WILLIAMS (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Current or Former Homeless Person Who Has Used Homeless Services. First appointed 6-16-2015.
TERM EXPIRES: 6-30-2021


HOUSING STRATEGY COMMITTEE

BRIAN K. NOWICKI (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2021

LAURIE A. LOGAN (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2021

MARTHA CRANLEY (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2021

HANIF L. NU’MAN (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 6-21-2016.
TERM EXPIRES: 4-30-2021


POLICE AND FIRE COMMISSION

TRENT P. JACKSON (5th A.D.) - appoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Jackson is the Senior Director of Development for Diversity at the University of Wisconsin Foundation. He is also the president/CEO of ROUGH Sportswear. Mr. Jackson formerly served as the president/CEO of the Boys & Girls Club of Dane County. He has been involved with organizations such as Porchlight-Madison, Dane County Rape Crisis Center and Big Brothers Big Sisters of Dane County. Mr. Jackson succeeds George R. Kamperschroer.
TERM EXPIRES: 5-1-2023


ROOM TAX COMMISSION

TOM ZIARNIK (1st A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Hotel/Motel Industry Representative. First appointed 7-5-2016.
TERM EXPIRES: 7-5-2019

Currently serving on: Monona Terrace Community and Convention Center Board (County Appointee)
Monona Terrace Booking Event Assistance Advisory Committee

SALLY MILEY (19th ...

Click here for full text