City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 51417    Version: 1 Name: 5-1-2018 Alder committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/25/2018 In control: Mayor's Office
On agenda: 5/1/2018 Final action: 5/1/2018
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting alder committee appointments.
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following alder committee appointments.

CAPITAL AREA REGIONAL PLANNING COMMISSION (CARPC)

ALD. LARRY PALM, District 12 - reappoint to a three-year term to the position of Mayor's Appointee.
TERM EXPIRES: 4-1-2021


EDUCATION COMMITTEE

ALD. SHIVA BIDAR-SIELAFF, District 5 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council Member.
TERM EXPIRE: 4-16-2019

ALD. MATT PHAIR, District 20 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council Member.
TERM EXPIRE: 4-16-2019


ETHICS BOARD

ALD. MICHAEL VERVEER, District 4 - reappoint to a one-year term the position of Council President or Alder Designee.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


FINANCE COMMITTEE

ALD. SAMBA BALDEH, District 17 - appoint to a one-year term to the position of Common Council President succeeding Ald. Marsha Rummel.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


GREATER MADISON CONVENTION AND VISITORS BUREAU BOARD

ALD. MARK CLEAR, District 19 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council Member.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


JEFFREY CLAY ERLANGER CIVILITY IN PUBLIC DISCOURSE AWARD COMMITTEE

ALD. SAMBA BALDEH, District 17 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council President.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


MONONA TERRACE COMMUNITY AND CONVENTION CENTER BOARD

MIKE VERVEER, District 4 - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee.
TERM EXPIRES: 5-1-2021


OVERTURE CENTER FOUNDATION BOARD OF DIRECTORS

ALD. MIKE VERVEER, District 4 - reappoint to a three-year term to the position of Mayoral Appointee.
TERM EXPIRES: 2-22-2021


ROOM TAX COMMISSION

ALD. MICHAEL VERVEER, District 4 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council Member.
TERM EXPIRE: 4-16-2019

ALD. MARK CLEAR, District 19 - reappoint to a one-year term to the position of Common Council Member.
TERM EXPIRE: 4-16-2019


Respectfully submitte...

Click here for full text