City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 50640    Version: 1 Name: 3-6-2018 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 2/21/2018 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 3/6/2018 Final action: 3/6/2018
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/27/2018; action 3/6/2018).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/27/2018; action 3/6/2018).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

 

PAULA T. INZEO (20th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City Resident.  Ms. Inzeo is the Mobilizing Action Toward Community Health (MATCH) program director at the University of Wisconsin Population Health Institute. She is also a doctoral candidate at University of Wisconsin School of Human Ecology. Ms. Inzeo succeeds Mark E. Edgar.

TERM EXPIRES: 4-21-2020

 

 

BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

 

ALISSA M. JENNE (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Professional Engineer. Ms. Jenne is a structural engineer with (MP)2 Structural Engineers, LLC. She succeeds Melissa A. Peyton.

CURRENT TERM EXPIRES: 4-30-2018

NEXT FULL TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR. HUMANITARIAN AWARD COMMISSION

 

Disability Rights Commission recommendation:

JANE EARL NEMKE (4th A.D.) - appoint to the position of Disability Rights Commission Member. Ms. Nemke succeeds Stephanie A. Harrill.

TERM EXPIRES WITH TERM ON DRC: 4-30-2018

 

                     Currently serving on:                     Disability Rights Commission

 

 

Affirmative Action Commission recommendation:

LINDA J. KETCHAM (3rd A.D.) - appoint to the position of City Affirmative Action Commission Member. Ms. Ketcham succeeds Steven L. Rush.

TERM EXPIRES WITH TERM ON AAC: 4-16-2019

 

                     Currently serving on:                     Affirmative Action Commission

                                                                                    City-County Homeless Issues Committee

                                                                                    MPD Policy & Procedure Review Ad Hoc Committee

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor