Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 49568    Version: 1 Name: 12-5-2017 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/15/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 12/5/2017 Final action: 12/5/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/21/2017; action 12/5/2017).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/21/2017; action 12/5/2017).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

 

MARY E. JACOBS (19th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Vocational Support Representative. First appointed 2-15-1996.

TERM EXPIRES: 11-30-2019

 

 

COMMITTEE ON AGING

 

DARRYL K. SHERMAN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 2-23-2016.

10-1-2020

 

KATHLEEN M. WHITT (20th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2020

 

BLINDA BEASON (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 3-1-2016.

TERM EXPIRES: 10-1-2020

 

ALNISA T. ALLGOOD (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 6-7-2016.

TERM EXPIRES: 10-1-2020

 

 

DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

 

GREGORY O. FRANK (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member.  First appointed 2-22-2011.

TERM EXPIRES:10-19-2020

 

TED CRABB (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 6-12-2012.

TERM EXPIRES: 10-19-2020

 

 

SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

 

KYLA H.S. BEARD (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Ms. Beard is a cage manager with Ho-Chunk Gaming Madison. She is an enrolled member of the Ho-Chunk Nation, the site lead for the Ho-Chunk and Native American Resident Panel of Imagine Madison and a core member of Ho-Chunk Gaming Madison’s Green Team. She succeeds Tracey E. Harvey.

TERM EXPIRES: 6-30-2018

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor