City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 49331    Version: 1 Name: 11-21-2017 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/25/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/21/2017 Final action: 11/21/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/31/2017; action 11/21/2017).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/31/2017; action 11/21/2017).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

Water Utility Board recommendation:
PATRICK E. DELMORE (14th A.D.) - reappoint to the position of Water Utility Board Representative. First appointed 1-20-2015.
TERM EXPIRES WITH TERM ON WATER UTILITY BOARD: 9-30-2022

Currently serving on: Water Utility Board


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

COLIN A. BOWDEN (16th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Low/Moderate Income Representative. First appointed 7-16-2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

DANIEL A. O’ CALLAGHAN (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Resident Member. First Appointed 10-7-2008.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Resident Member. First appointed 9-15-2015.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

JENNIFER H. CAMPBELL (11th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate. First appointed 5-3-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2018


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

BELLA A. SOBAH (16th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Sobah is currently a law student at the University of Wisconsin-Madison. As a member of Phi Sigma Pi Honors, she has volunteered with various Madison community organizations such as Ronald McDonald House and Porchlight. She succeeds Mikael C. Snitker-Magin.
TERM EXPIRES: 4-30-2019


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

MYKENZIE L. LEMBERGER (11th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Child Care Worker. Ms. Lemberger is a Center-based Family Support Specialist with REACH Dane. She succeeds Jennifer Templin.
TERM EXPIRES: 9-30-2020


JEFFREY CLAY ERLANGER CIVILITY IN PUBLIC DISCOURSE AWARD COMMITTEE

MICHAEL MOSKOFF (6th A.D.) ...

Click here for full text