City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 49176    Version: 1 Name: 10-31-2017 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/11/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 10/31/2017 Final action: 10/31/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/17/2017; action 10/31/2017).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/17/2017; action 10/31/2017).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

 

DION A. JONES (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Jones is an administrative coordinator with MetaStar, Inc. He succeeds Sofia N. Ascorbe.

TERM EXPIRES: 4-17-2018

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

KELLIE A. STRINZ (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Food Access Advocate. First appointed 7-11-2017.

TERM EXPIRES: 10-1-2020

 

 

WATER UTILITY BOARD

 

PATRICK E. DELMORE (14th A.D.) -  reappoint to a five-year term to the position of Member.  First appointed 7-2-2013.

TERM EXPIRES: 9-30-2022

 

                     Currently serving on:                     Committee on the Environment (Water Utility Board Representative)

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor