Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 47260    Version: Name: 6-6-2017 Resident committee appointment
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 5/10/2017 In control: Mayor's Office
On agenda: 6/6/2017 Final action: 6/6/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/16/2017; action 6/6/2017).
Sponsors: Paul R. Soglin
Attachments: 1. Version 1.pdf

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/16/2017; action 6/6/2017).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

BOARD OF PARK COMMISSIONERS

 

DAVID L. WALLNER (2nd A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 9-18-2007.

TERM EXPIRES: 4-30-2022

 

 

BOARD OF REVIEW

 

ADETUNJI A. LESI (10th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Lesi currently holds the First Alternate position and has served since 7-19-2016. He succeeds Richard L. Stauber.

TERM EXPIRES: 4-17-2018

 

JAMES SAMSAL (20th A.D.) - appoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Samsal currently holds the Second Alternate position and has served since 6-1-2010. He succeeds Ved Prakash.

TERM EXPIRES: 4-19-2022

 

 

BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

 

GAIL A. RUTKOWSKI (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Real Estate Broker. Ms. Rutkowski is a real estate broker with Century 21 Affiliated - Gail Rutkowski Real Estate, LLC. She succeeds Richard J. Link.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

 

ZACH A. MADDEN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 7-7-2015.

TERM EXPIRES: 4-21-2020                     

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor