Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 46850    Version: 1 Name: 5-2-2017 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/12/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 5/2/2017 Final action: 5/2/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 4/18/2017; action 5/2/2017).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 4/18/2017; action 5/2/2017).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

MARK E. EDGAR (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Resident. First appointed 8-6-2013.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


COMMITTTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

GREGG MCMANNERS - appoint to a three-year term to the position of Management Member. Mr. McManners is the Executive Director, Monona Terrace Community and Convention Center. He succeeds Greg Mickells.
TERM EXPIRES: 4-21-2020

BETHANY E. ORDAZ (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 3-17-2015.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


DIGITAL TECHNOLOGY COMMITTEE

BRADLEY J. GRZESIAK (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 1-7-2014.
TERM EXPIRES: 4-21-2020

TERESA Q. HOLMES (1st A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 1-7-2014.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

DIPESH NAVSARIA (11th A.D.) - appoint to the remainder of three-year term to the position of Citizen Member. Mr. Navsaria is an associate professor of pediatrics at the University of Wisconsin School of Medicine and Public Health. He is also the medical director/founder of Reach Out And Read Wisconsin. Mr. Navsaria succeeds Muriel Sims.
TERM EXPIRES: 9-30-2019


EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

DANIELLE A. DIERINGER (18th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Dieringer is the interim Chief Operations Officer for YWCA Madison. She has served as the agency’s Equal Opportunity and Affirmative Action Officer. In addition, Ms. Dieringer was a long-standing member of the City’s Equal Opportunities Commission (EOC) Employment Subcommittee. During her tenu...

Click here for full text