Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 45677    Version: Name: 2-7-2017 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/11/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 2/7/2017 Final action: 2/7/2017
Enactment date: Enactment #:
Title: SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 1/17/2017; action 2/7/2017). Note change to the Building Code, Fire Code, Conveyance Code & Licensing Appeals Board.
Sponsors: Paul R. Soglin
Attachments: 1. 45677 - Version 1.pdf
Title
SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 1/17/2017; action 2/7/2017). Note change to the Building Code, Fire Code, Conveyance Code & Licensing Appeals Board.

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

JAMES R. DICKINSON (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Real Estate Broker. Mr. Dickinson is a realtor and managing broker with Stark Company Realtors. He succeeds Richard J. Link.
TERM EXPIRES: 4-30-2019


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

SUSAN M. BULGRIN (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen. Ms. Bulgrin is an owner of two Culver's restaurant franchises and the Echo Tap and Grill. She is an active member of the Greater Madison Chamber of Commerce and serves on the Chamber’s Small Business Advisory Committee. She succeeds Shobhan S. Thakkar.
TERM EXPIRES: 4-30-2018

Currently serving on: Zoning Board of Appeals


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

ELISABETH C. REYNOLDS (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Health Care Provider Representative. Ms. Reynolds is a registered dietitian/nutritionist and serves as a culinary education specialist with University of Wisconsin-Health. She succeeds Taiya Bach Streiffer.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

DEVIKA J. SURI (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Suri is a both a researcher and student services coordinator with the University of Wisconsin-Madison. She is a member of the Healthy Kids Collaborative and has done volunteer work for REAP and CATCH Healthy Habits. Ms. Suri succeeds Eric A. Roang.
TERM EXPIRES: 10-1-2018


SOLID WASTE ADVISORY COMMITTEE

CASEY L. HANSON (14th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Adult City Residen...

Click here for full text