Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 45147    Version: 1 Name: 12-6-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/14/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 12/6/2016 Final action: 12/6/2016
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11/22/2016; action 12/6/2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11/22/2016; action 12/6/2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

LASHANA MILLER (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community (Minority) Representative. First appointed 4-29-2014.
TERM EXPIRES: 10-1-2019

KIM GENICH (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Madison Federation of Labor Representative. First appointed 5-17-2011.
TERM EXPIRES 10-1-2019

BRIDGET D. ROGERS (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 3-29-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2019


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

LEANDREA VERNON (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Child Care Service Consumer. First appointed 3-31-2015.
TERM EXPIRES: 9-30-2019

Currently serving on: Community Services Committee (Early Childhood Care and Education Committee Representative)


JOINT WEST CAMPUS AREA COMMITTEE

SUSAN DE VOS - (11th A.D.) - appoint to the position of Transportation-Related Committee Member. She succeeds Robbie Webber.
TERM EXPIRES WITH TERM ON PEDESTRIAN/BICYCLE/MOTOR VEHICLE COMMISSION: 4-30-2019

Currently serving on: Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission
ADA Transit Subcommittee to the Transit and Parking Commission
Long Range Transportation Planning Committee


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

LORRAINE M. BRATHWAITE (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Food Access Advocate. Ms. Brathwaite is the food pantry coordinator at Grace Episcopal Church. She succeeds Kathy E. Utley.
TERM EXPIRES: 10-1-2017

HEDI L. RUDD (14th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Rudd is the Manager of First Impressions at the Badger Rock Neighborhood Center. She previously served ...

Click here for full text