City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 44286    Version: 1 Name: 9-20-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 8/31/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 9/20/2016 Final action: 9/20/2016
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 9/6/2016; action 9/20/2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 9/6/2016; action 9/20/2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


CONTRACTED SERVICE OVERSIGHT SUBCOMMITTEE

Transit & Parking recommendation:
KENNETH GOLDEN (13th A.D.) - appoint to the position of Transit and Parking Commission (TPC) Member.
TERM EXPIRES WITH TERM ON TPC: 4-30-2019

Currently serving on: Transit and Parking Commission
ADA Transit Subcommittee to the Transit & Parking Commission (TPC Representative)
Long Range Transportation Planning Committee (TPC Representative)
Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Representative)
Capital Area Regional Planning Commission
Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

JANE EARL (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Earl is a consultant and the owner of Jane Earl Consulting, LLC, which specializes in residential, commercial and personal color consulting. She succeeds Dale W. Hopkins.
TERM EXPIRES: 4-30-2018

CHAN M. STROMAN (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Stroman is an attorney and founding principal of Landlord Counsel LLC. She is involved with numerous organizations, including serving on the board of directors of The Road Home Dane County. She previously served on the City’s Public Safety Review Committee. Ms. Stroman succeeds Chris Hendrickson.
TERM EXPIRES: 4-30-2018


DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

LORI J. HENN (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of First Alternate. Ms. Henn is a State Street business owner, owning Michaelangelo’s and Fair Trade Coffee House. She succeeds Austin E. McClendon.
TERM EXPIRES: 10-19-2018


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

MARIANNE S. MORTON (6th A.D.) - appoi...

Click here for full text