City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 43217    Version: 1 Name: 6-21-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/1/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 6/21/2016 Final action: 6/21/2016
Enactment date: 6/23/2016 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 6-7-2016; action 6-21-2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 6-7-2016; action 6-21-2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.

AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

ALBERT P. CHANTHABOURY (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Chanthaboury is an insurance advisor with the University of Wisconsin Hospital Health and Clinic. In addition, Mr. Chanthaboury was recently elected assistant director of Chi Sigma Tau National Fraternity. He succeeds Tobin W. McGilligan.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

FERNANDO CANO OSPINA (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-16-2014.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

NANCY FEY (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen. First appointed 4-30-2013.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

Currently serving on: Madison Food Policy Council (Community Gardens Member)


COMMITTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

ROB PHILLIPS - reappoint to the position of Management Member. First appointed 3-17-2015.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

JACK S. BERNFELD (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 3-17-2015.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

CLAUDE A. GILMORE (10th A.D.) - appoint to the remainder of a four-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Gilmore is the Executive Director of the Kennedy Heights Community Center. He serves on the board of Summit Credit Union and is a deacon at Mount Zion Baptist Church. Mr. Gilmore succeeds Kelly A. Thompson-Frater.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

KORY S. MACY (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-4-2008.
TERM EXPIRES: 4-30-2019


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITT...

Click here for full text