City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 41418    Version: 1 Name: 2-2-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/13/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 2/2/2016 Final action: 2/2/2016
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 1-19-2016; action 2-2-2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 1-19-2016; action 2-2-2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


COMMITTEE ON AGING

KATHLEEN M. POI (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). Ms. Poi is a retired nurse administrator and educator. She currently serves on several boards including the West Madison Senior Coalition and the Home Health United-Visiting Nurse Service Foundation. Ms. Poi succeeds Michael R. Jackson.
TERM EXPIRES: 10-1-2018


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

FRANK STANISZEWSKI (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen. Mr. Staniszewski is the Executive Director of the Madison Development Corporation. He is a member of the Madison Rotary and serves on the board of TEC - a location business incubator. Mr. Staniszewski succeeds Julia Stone.
TERM EXPIRES: 4-30-2018


OVERTURE COMMUNITY ADVISORY BOARD

LESLEE J. NELSON (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee. First appointed 7-1-2014.
TERM EXPIRES: 1-1-2019

KATI WALSH (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee. First appointed 12-13-2011.
TERM EXPIRES: 1-1-2019


REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR. HUMANITARIAN AWARD COMMISSION

DAVID WANDEL (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Joint City-County Appointee. First appointed 11-7-2006.
TERM EXPIRES: 12-1-2018


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

SOPHIA S. ROGERS (9th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Ms. Rogers currently holds the First Alternate position and has served since 12-2-2014. She succeeds Chelsea M. Chandler.
TERM EXPIRES: 6-30-2016

JASON A. VARGO (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of First Alternate. Mr. Vargo currently holds the Second Alter...

Click here for full text