Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 40816    Version: 1 Name: 12-1-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/11/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 12/1/2015 Final action: 12/1/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-17-2015; action 12-1-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-17-2015; action 12-1-2015).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee apppointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.

 

 

ALCOHOL LICENCE REVIEW COMMITTEE

 

STEFAN J. FLETCHER (11th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Fletcher is the special assistant to the Vice-President of Administration for the University of Wisconsin System. He currently serves on the board of Madison Magnet. Mr. Fletcher succeeds Samuel B. Stevenson.

TERM EXPIRES: 4-19-2016

 

 

MADISON FOOD POLICY COMMITTEE

 

NATHAN CLARKE (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Direct-Market Producer Representative. First appointed 5-6-2014.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

CHRISTOPHER G. BROCKEL (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

MICHAEL M. BELL (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

MARTIN H. BAILKEY (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Urban Farm Advocate/Representative. First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

LINDSEY DAY FARNSWORTH (6th  A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Higher Education Food Systems Expert.  First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

ERICA C. ANDERSON (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Youth Member. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 7-31-2016

 

JENNA COLLINS (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Collins is the director of operations for Hunt & Collins, Inc. She served in the United States Army Reserve for 17 years. Ms. Collins succeeds George C. Reistad.

TERM EXPIRES: 10-1-2016

 

School Superintendent appointment:

(For Information Only)

 

STEVE YOUNGBAUER - reappointed to the position of Madison Metropolitan School District Representative. First appointed 6-24-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor