City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 40436    Version: 1 Name: 11-3-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/14/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/3/2015 Final action: 11/3/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-20-2015; action 11-3-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-20-2015; action 11-3-2015).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.

 

 

JEFFREY CLAY ERLANGER CIVILITY IN PUBLIC DISCOURSE AWARD COMMITTEE

 

MICHAEL MOSKOFF (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Citizen Member.  First Appointed 9-18-2007.

Term Expires: 10-2-2017

 

 

JOINT WEST CAMPUS AREA COMMITTEE

 

STEPHANIE G. JONES (5th  A.D.) - appoint to the position of Mayoral Representative.  Ms. Jones is a scientist working for the University of Wisconsin-Madison Department of Psychiatry. She is a resident of the Regent Street neighborhood and is an active member of the university community, serving on several committees. Ms. Jones succeeds Enis T. Ragland.

 

 

REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR. HUMANITARIAN AWARD COMMISSION

 

Disability Rights Commission recommendation:

STEPHANIE A. HARRILL (6th A.D.) - appoint to the position of Disability Rights Commission Member.  Ms. Harrill succeeds Dale W. Hopkins.

TERM EXPIRES WITH TERM ON DRC: 4-30-2018

 

                     Currently serving on:                     Disability Rights Commission

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor