Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 39920    Version: 1 Name: 9-15-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 8/26/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 9/15/2015 Final action: 9/15/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 9-1-2015; action 9-15-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 9-1-2015; action 9-15-2015).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

JUDI M. SOPHER (19th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Wheelchair User of Metro Plus. Ms. Sopher succeeds Jeanne Tregoning.
TERM EXPIRES: 9-15-2017

Transit and Parking Commission recommendation:
KEN GOLDEN (13th A.D.) - appoint to the position of Transit and Parking Commission Member. Mr. Golden succeeds Kenneth M. Streit.
TERM EXPIRES WITH TERM ON TRANSIT AND PARKING COMMISSION: 4-30-2016

Currently serving on: Transit & Parking Commission
Long Range Transportation Planning Committee (TPC Rep)
Capital Area Regional Planning Commission
Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Rep)
Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee


BOARD OF PUBLIC WORKS

HAROLD (PETE) DAHL (16th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Mayor or Designee. Mr. Dahl currently holds the First Alternate position and has served since 3-3-2015. He succeeds Hans J. Hinke.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

GREG L. ROSENBERG (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year and to a full two-year term to the position of Citizen. Mr. Rosenberg currently holds the Second Alternate position and has served since 10-21-2014.
CURRENT TERM EXPIRES: 10-1-2015
NEXT FULL TERM EXPIRES: 10-1-2017

KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term and to a full one-year term to the position of Second Alternate. Ms. Burnette is the Senior Director of Community Impact for United Way of Dane County. She succeeds Greg L. Rosenberg.
CURRENT TERM EXPIRES: 10-1-2015
NEXT FULL TERM EXPIRES: 10-1-2016


CONTRACTED SER...

Click here for full text