City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 34596    Version: 1 Name: 7-15-2014 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/24/2014 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 7/15/2014 Final action: 7/15/2014
Enactment date: 7/16/2014 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-1-2014; action 7-15-2014).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-1-2014; action 7-15-2014).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file where applicable.


ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

THOMAS A. LANDGRAF (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 5-6-2008.
TERM EXPIRES: 4-18-2017


ERLANGER, JEFFREY CLAY, CIVILITY IN PUBLIC DISCOURSE AWARD COMMITTEE

ENIS RAGLAND, Assistant to the Mayor - appoint to the position of Mayor's Representative succeeding Sally Miley.


JOINT SOUTHEAST CAMPUS AREA COMMITTEE

Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission recommendation:
AARON CRANDALL (19th A.D.) - reappoint to the position of Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission Representative. First appointed 9-20-2011.
TERM EXPIRES WITH TERM ON PBMVC: 4-30-2017

Currently serving on: Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission
South Capitol District Planning Committee

Transit and Parking Commission recommendation:
MARGARET BERGAMINI (2nd A.D.) - reappoint to the position of Transit & Parking Commission Representative. First appointed 5-5-2009
TERM EXPIRES WITH TPC TERM: 4-30-2017

Currently Serving On: Contracted Services Oversight Committee (UW Rep)
Transit & Parking Commission
Long Range Transportation Planning Committee (TPC Rep)


SPECIALIZED TRANSPORTATION COMMISSION (Dane County)
(FOR INFORMATION ONLY)

TPC CHAIR appointment:
CARL DUROCHER (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of City Representative.
TERM EXPIRES: 6-30-2016

Currently serving on: ADA Transit Subcommittee to the Transit & Parking Commission


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

RICHARD J. PEARSON (19th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First Appointed 1-19-2010.
TERM EXPIRES: 6-30-2016

LANCE E. GREEN (6th A.D...

Click here for full text