Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 33588    Version: 1 Name: 4-29-2014 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/1/2014 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 4/29/2014 Final action: 4/29/2014
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-8-2014; action 4-29-2014).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-8-2014; action 4-29-2014).
 
Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file where applicable.
 
 
BOARD OF REVIEW
 
PAMELA J. HENNESSEY (20th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 3-6-2007.
TERM EXPIRES: 4-16-2019
 
 
BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD
 
RANDALL V. BALDWIN (13th A.D.) - reappoint a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 2-5-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
LOUIS J. OLSON (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 8-5-2008.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
CAPITAL AREA REGIONAL PLANNING COMMISSION (CARPC)
 
WARREN ONKEN (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Mayor's Appointee. First appointed 6-21-2011.
TERM EXPIRES: 4-1-2017
 
      Currently serving on:      Golf Subcommittee
 
KEN GOLDEN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Mayor's Appointee.  First appointed 6-21-2011.
TERM EXPIRES: 4-1-2017
 
Currently serving on:      Transit and Parking Commission
                  Contracted Service Oversight Committee
                  Long Range Transportation Planning Committee (TPC Representative)
                  Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Representative)
                  Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee
 
 
COMMISSION ON PEOPLE WITH DISABILITIES
 
NOLA J. CONTRUCCI (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 9-7-2010.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
PAMELA ERLANGER (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 3-4-2008.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
      Currently serving on:      Jeffrey Clay Erlanger Civility in Public Discourse Award Committee
 
 
COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY
 
LAUREN K. LOFTON (6th A.D.) - reappoint to a four-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 7-17-2012.
TERM EXPIRES: 4-17-2018
 
 
COMMUNITY SERVICES COMMITTEE
 
LASHANA MILLER (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Community (Minority) Representative.  Ms. Miller is a business services consultant with the Department of Vocational Rehabilitation. She has been involved with numerous organizations including the Boys and Girls Club, African American Parent Council and the Greater Area Madison Chapter of the Society for Human Resource Management. Ms. Miller succeeds Mary C. Vasquez.
TERM EXPIRES: 10-1-2016
 
 
DOWTOWN COORDINATING COMMITTEE
 
AUSTIN MCCLENDON (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of First Alternate.  Mr. McClendon is a former restaurant owner and late-night food vendor.  He previously served on the Vending Oversight Committee.  
TERM EXPIRES: 10-19-2015
 
ADAM PLOTKIN (2nd A.D.) - appoint to the remainder of three-year term to the position of Second Alternate. Mr. Plotkin is the Legislative Liaison for the Office of the Public Defender.  He is the past president of Capitol Neighborhood, Inc. and is a member of the Dane County Emergency Medical Services Commission.
TERM EXPIRES: 10-19-2016
 
 
ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE
 
 MEGAN BLAKE-HORST (6th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Small Business Owner.  Ms. Blake-Horst is the owner/gallery manager of Absolutely Art, a community-based art gallery located on Atwood Avenue.  In addition, she serves on the board of the Goodman Community Center and the Dane Arts Visual Arts grant advisory panel. Ms. Blake-Horst succeeds Sandra J. Torkildson.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
EDUCATION COMMITTEE
 
ASTRA IHEUKUMERE - reappoint to the position of Mayor or Designee.
TERM EXPIRES: 4-21-2015
 
 
ETHICS BOARD
 
DAVID ALBINO (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 2-21-2006.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
HOUSING STRATEGY COMMITTEE
 
DAVID C. PORTERFIELD (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
SHARON L. MCCABE (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
ANNE L.N. MORRISON (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE
 
DAVID R. SPARER (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 3-5-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
MADISON DEVELOPMENT CORPORATION BOARD OF DIRECTORS
 
JATINDER CHEEMA (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Business/Financial Representative.  Ms. Cheema served for over 20 years as a senior executive officer with the United States Agency for International Development. She is the founder/owner of A Place to Be, a place for conversation and sharing  progressive ideas.  She serves on the boards of the Marquette Neighborhood Association and the Greater Williamson Business Area Association.  Ms. Cheema succeeds Ruth Ann Schoer.
TERM EXPIRES: 6-4-2015
 
 
OVERTURE COMMUNITY ADVISORY BOARD
 
JOSE MADERA (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee.  First appointed 12-13-2011.
TERM EXPIRES: 1-1-2017
 
 
PERSONNEL BOARD
 
JULIE ANN GRAZIANO (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Qualified Elector.  First appointed 11-27-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
PLAN COMMISSION
 
MICHAEL W. REWEY (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 7-5-2011.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
Currently serving on:      Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission (Plan Commission Rep)
                  Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee
 
 
BRADLEY A. CANTRELL (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 9-20-2011.
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
Currently serving on:      Long Range Transportation Planning Committee (Plan Commission Member)
                  Joint Southeast Campus Area Committee (Plan Commission Rep)
 
 
TONYA L. HAMILTON-NISBET (16th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate.  First appointed 9-20-2011.
TERM EXPIRES: 4-30-2015
 
MAURICE SHEPPARD (15th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Second Alternate.  First appointed 10-15-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2015
 
 
ZONING BOARD OF APPEALS
 
JOHN W. SCHLAEFER (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 1-3-2012.
TERM EXPIRES: 4-18-2017
 
DINA CORIGLIANO (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First Appointed 6-3-2008.
TERM EXPIRES: 4-18-2017
 
FREDERICK E. ZIMMERMAN (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of First Alternate Member.  First Appointed 10-7-2008.
TERM EXPIRES: 4-18-2017
 
 
Respectfully submitted,
 
Paul R. Soglin
Mayor