City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 33151    Version: 1 Name: 3-4-2014 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 2/17/2014 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 3/4/2014 Final action: 3/4/2014
Enactment date: 3/5/2014 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 2-25-2014; action 3-4-2014).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 2-25-2014; action 3-4-2014).
 
Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.
 
*2/3 vote required for confirmation of non-city residents
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."
 
 
COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE
 
Community Services Committee recommendation:
KIM R. GENICH (5th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2014
 
FELICITUS E. FERINGTON (7th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2014
 
Community Development Block Grant Committee recommendation:
BEN M. VAN PELT (4th A.D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2014
 
MONYA A. CHOUDHURY (10th A.D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2014
 
 
ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE
 
ERIC E. STEEGE (5th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen.  Mr. Steege is a technology commercialization consultant with the Wisconsin Entrepreneur's Network, which is managed by the University of Wisconsin-Extension's Division of Entrepreneurship and Economic Development. In addition, he serves as an entrepreneur mentoring volunteer with MERLIN Mentors and the UW Law & Entrepreneurship Clinic. Mr. Steege  succeeds Alfred L. Zimmerman.
TERM EXPIRES: 4-30-2015
 
 
EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION
 
PERCY L. BROWN, JR. (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Brown is the Dean of Students for Middleton High School and the Coordinator of Diversity & Student Engagement for the Middleton-Cross Plains Area School District. He succeeds Brian Benford.
TERM EXPIRES: 4-21-2015
 
 
SISTER CITY COLLABORATION COMMITTEE
 
FRANK ALFANO (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Sister City Representative.  Mr. Alfano represents Mantova, Italy. First appointed 2-1-2011.
TERM EXPIRES: 2-1-2017
 
*JOSEPHINE OYAMA-MILLER, Monona, 53716 - reappoint to a three-year term to the position of Obihiro Sister City Representative.  Ms. Oyama-Miller represents Obihiro, Japan. First appointed 2-1-2011.
TERM EXPIRES: 2-1-2017
 
Rationale: Ms. Oyama-Miller is the current president of the Madison-Obihiro Sister Cities, Inc.
 
 
CAROLYN GANTNER (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Sister City Representative. Ms. Gantner represents Arcatao, El Salvador. First appointed 2-1-2011.
TERM EXPIRES: 2-1-2017
 
 
Respectfully submitted,
 
Paul R. Soglin
Mayor