City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 32936    Version: 1 Name: 2-25-2014 CitIzen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/27/2014 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 2/25/2014 Final action: 2/25/2014
Enactment date: 2/28/2014 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 2-4-2014; action 2-25-2014).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 2-4-2014; action 2-25-2014).
 
Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.  Committee applications for mayoral appointments are attached.  Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.
 
 
COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS
 
MEE VANG (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Citizen.  Ms. Vang is an active member of Freedom, Inc and was part of the process that led to a community garden in Brittingham Park.  She succeeds Joseph Muellenberg.
CURRENT TERM EXPIRES: 4-15-2014
NEXT FULL TERM EXPIRES: 4-18-2017
 
 
ETHICS BOARD
 
SAMUEL L. OWENS (14th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member.  Mr. Owens serves as the managing attorney for Owens & Freeman, LLC and is a foreclosure prevention specialist with the Dane County Housing Authority.  He previously served on the Madison Election Advisory Committee.  Mr. Owens succeeds Laura D. Rose.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
JAMES D. COBB (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Citizen Member.  Mr. Cobb served as an analyst for the Department of Health Services for 31 years.  He is currently adjunct faculty at Cardinal Stritch University and a free-lance writer.  Mr. Cobb succeeds Michael B. Jacob.
CURRENT TERM EXPIRES: 4-30-2014
NEXT FULL TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
OVERTURE CENTER FOUNDATION BOARD OF DIRECTORS
 
For Information Only
JEFFERY F. MACK (10th A.D.) - reappointed to a three-year term to the position of Mayor or Designee.  
TERM EXPIRES: 2-22-2017
 
 
 
Respectfully submitted,
 
Paul R. Soglin
Mayor