City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 32164    Version: 1 Name: 12-3-2013 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/11/2013 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 12/3/2013 Final action: 12/3/2013
Enactment date: 12/5/2013 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-19-2013; action 12-3-2013).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-19-2013; action 12-3-2013).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

JUSTIN O. MARKOFSKI (18th A. D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Representative. First appointed 12-11-2012.
TERM EXPIRES WITH TERM ON CDBG: 10-1-2015

Currently serving on: Community Development Block Grant Committee


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

Per ordinance amendment ORD-13-00161, File ID# 30809, the terms for non-council members have been amended to expire 9/30 (previously 4/30). Listed below are the updated term expirations for current committee members.

LINDA E. BENZSCHAWEL
TERM EXPIRES: 9-30-2014

SCOTT J. PETERS
TERM EXPIRES: 9-30-2016

JENNIFER M. DITTRICH-TEMP
TERM EXPIRES: 9-30-2014

PATRICIA A. LASKY
TERM EXPIRES: 9-30-2015

DIANE B. ADAMS
TERM EXPIRES: 9-30-2016

KARALYN A. KRATOWICZ
TERM EXPIRES: 9-30-2015

MURIEL SIMMS
TERM EXPIRES: 9-30-2016


JOINT WEST CAMPUS AREA COMMITTEE

DUANE STEINHAUER (13th A.D.) - appoint to the position of Greenbush Neighborhood Association Representative. He succeeds Caitlin Seifert.


MADISON ELECTION ADVISORY COMMITTEE

SYBIL R. BETTER (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Citizen Member. First Appointed 8-1-2006.
TERM EXPIRES: 8-1-2015

ANDREA R. KAMINSKI (13th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Citizen Member. First Appointed 7-21-2009.
TERM EXPIRES: 8-1-2015


WATER UTILITY BOARD

Correction:
The following reappointment was erroneously done for a three-year term instead of a five-year term. The corrected term expiration is listed below.

BRUCE MAYER
TERM EXPIRES: 9-30-2018


Respectfully submitted,

Paul R.Sogli...

Click here for full text