Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 31101    Version: 1 Name: 9-3-2013 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/30/2013 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 9/3/2013 Final action: 9/3/2013
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 8-6-2013; action 9-3-2013).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 8-6-2013; action 9-3-2013).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

SUSAN M. DE VOS (11th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Wheelchair User of a Fixed Route. First Appointed 6-19-2001.
TERM EXPIRES: 6-21-2015

Currently serving on: Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission
Long Range Transportation Planning Committee


AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

KYARA MOSS (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position Adult City Resident. First appointed 9-18-2012.
TERM EXPIRES: 4-19-2016


BOARD OF BAYVIEW FOUNDATION

PETER J. TAGLIA (13th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Mayoral Representative. Mr. Taglia is a self-employed environmental geologist. He previously served on the Sustainable Design and Energy Committee and on the board of his neighborhood association. He succeeds Ald. Sue Ellingson.
TERM EXPIRES: 4-21-2015


COMMISSION ON PEOPLE WITH DISABILITIES

GREGORY B. BANKS (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Banks is a Sales Representative with Xtract Solutions. He succeeds Randy G. Black.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

THOMAS E. HIRSCH (5th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to an additional three-year term to the position of Citizen Member. Mr. Hirsch is an architect with experience in affordable housing. He previously served on the Housing Committee.
CURRENT TERM EXPIRES: 10-19-2013
NEXT FULL TERM EXPIRES: 10-19-2016

MATTHEW COVERT (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to an additio...

Click here for full text