Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 30725    Version: 1 Name: 7-16-2013 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/25/2013 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 7/16/2013 Final action: 7/16/2013
Enactment date: 7/22/2013 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-2-2013; action 7-16-2013).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-2-2013; action 7-16-2013).
 
Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.  Committee applications for mayoral appointments are attached.  Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.
 
 
COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE
 
COLIN A. BOWDEN (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Low/Moderate Income Representative.  Mr. Bowden is a student at Madison College studying IT and has recently been elected President of the Madison College Student Senate.  He succeeds Arthur V. Robinson.
TERM EXPIRES: 10-1-2013
 
 
CULTURAL PLAN STEERING COMMITTEE
 
PATTY ELSON (10th A.D.) - appoint to the position of Member.  Ms. Elson is a realtor with Restaino Realtors. She succeeds Allen A. Arntsen.
 
      Currently serving on:      Madison Arts Commission
                        State Street Design Project Oversight Committee (MAC Representative)
 
 
LONG RANGE TRANSPORTATION PLANNING COMMITTEE
 
Transit and Parking Commission Chair appointment:
KENNETH GOLDEN (13th A.D.) - appoint to the position of Chair or Designee - Transit & Parking Commission.  Mr. Golden succeeds Susan Schmitz.
TERM EXPIRES WITH TPC TERM: 4-30-2016
 
      Currently serving on:      Transit & Parking Commission
                        Capital Area Regional Planning Commission
                        Madison Area Transportation Planning Board
                        Contracted Service Oversight Subcommittee
 
 
SUSAN M. DE VOS (11th A.D.) - appoint to the position of Standing Committee Member.  Ms. De Vos currently holds the Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission Member position and has served since 3-5-2013.  
TERM EXPIRES WITH TERM ON PEDESTRIAN/BICYCLE/MOTOR VEHICLE COMMISSION: 4-30-2016
 
      Currently serving on:      ADA Transit Subcommittee to the Transit and Parking Commission
                        Pedestrian/Bicycle/Motor Vehicle Commission
 
 
MADISON FOOD POLICY COMMITTEE
(For Information Only)
 
School Superintendent appointment:
STEVE YOUNGBAUER - appointed to the position of Madison Metropolitan School District Representative.  Mr. Youngbauer is the Director of Food and Nutrition.
TERM EXPIRES: 10-1-2015
 
 
SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE
 
JOHN M. CONOWALL (12th A.D.) - appoint to the position of Common Council or Citizen Member.  Mr. Conowall currently holds the position of Third Alternate and has served since 4-16-2013.  He succeeds Jill Johnson.
TERM EXPIRES: 6-30-2015
 
RAJAN V. SHUKLA (5th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Common Council or Citizen Member.  Mr. Shukla is a program manager with Cool Choices, which designs and implements sustainability programs in businesses across Wisconsin.  
TERM EXPIRES: 6-30-2015
 
DAVID P. RHODE (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of First Alternate.  Mr. Rhode is a paramedic for the City of Middleton.  He succeeds Ann Grodnik-Nagle.
TERM EXPIRES: 6-30-2014
 
 
Respectfully submitted,
 
Paul R. Soglin
Mayor