Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 29763    Version: 1 Name: 4-30-2013 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/9/2013 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 4/30/2013 Final action: 4/30/2013
Enactment date: 5/3/2013 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-16-2013; action 4-30-2013).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-16-2013; action 4-30-2013).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen commitee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

CARL DUROCHER (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of General Representative or TPC Member. First appointed 1-5-2010.
TERM EXPIRES: 4-21-2015

Currently serving on: Dane County Specialized Transportation Committee (City Rep)


AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

SHARYL J. KATO - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First Appointed 7-15-2008.
TERM EXPIRES: 4-19-2016


BOARD OF REVIEW

RICHARD L. STAUBER (19th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-15-2009.
TERM EXPIRES: 4-17-2018

RUTH M. BECKER (20th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of First Alternate Member. Ms. Becker previously held the positions of Deputy City Clerk and City Clerk for the city of Fitchburg as well as Deputy Town Clerk for the Town of Madison. She succeeds Paul R. Reilly.
TERM EXPIRES: 4-21-2015


BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

JIM GLUECK (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Architect. First appointed 4-17-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2016

RICHARD J. LINK (1st A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Real Estate Broker. First Appointed 9-4-2007.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


COMMISSION ON PEOPLE WITH DISABILITIES

MIKAEL C. SNITKER-MAGIN (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-16-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2016

KORY S. TABOR (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of ...

Click here for full text