City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 28410    Version: 1 Name: 12-11-2012 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/19/2012 In control: Mayor's Office
On agenda: 12/11/2012 Final action: 12/11/2012
Enactment date: 12/12/2012 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-27-2012; action 12-11-2012).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-27-2012; action 12-11-2012).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

Commission on People with Disabilities recommendation:
WILLIAM J. TANGNEY, 1954 E. Washington Ave. #10, 53704 (12th A.D) - reappoint to the position of Member of the Commission on People with Disabilities or Committee on Aging Representative or General Representative. Mr. Tangney serves as representative of the CPD. First Appointed 3-6-2012.
TERM EXPIRES WITH TERM ON CPD: 4-30-2015

Currently serving on: Commission on People with Disabilities
Parking Council for People with Disabilities
Disabled Parking Enforcement Assistance Council


COMMISSION ON PEOPLE WITH DISABILITIES

CHRIS HENDRICKSON, 5461 Patriot Dr., 53718 (17th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Hendrickson serves on the boards of Access to Independence, National Association of State Mental Health Program Directors and Wisconsin Association of Community Human Services Program. He succeeds Lorry B. Bond.
TERM EXPIRES: 4-30-2015


COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

JUSTIN O. MARKOFSKI, 518 Troy Dr., 53704 (18th A. D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Representative. Mr. Markofski succeeds Ald. Matt Phair.
TERM EXPIRES WITH TERM ON CDBG: 10-1-2013

Currently serving on: Community Development Block Grant Committee


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

MONYA A. CHOUDHURY, 1409 Winslow Lane (10th A.D) - reappoint to a two-year term to the position of Low/Moderate Income Representative. First Appointed 9-19-2006.
TERM EXPIRES: 10-1-2014

JUSTIN O. MARKOFSKI, 518 T...

Click here for full text