Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 72437    Version: 1 Name: 7/19/2022 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/6/2022 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/19/2022 Final action: 7/19/2022
Enactment date: 7/22/2022 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/12/2022; action 7/19/2022).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/12/2022; action 7/19/2022).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.

Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

 

*SETH W. LENTZ, Janesville - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member.

TERM EXPIRES: 4-30-2025

 

Rationale: Seth Lentz is the Executive Director/CEO of the Workforce Development Board of South Central Wisconsin (WDBSCW). He succeeded Pat Schramm. The WDBSCW is a private, not-for profit organization charged with providing strategic & operational oversight to the workforce system in the six-county (Columbia, Dane, Dodge, Jefferson, Marquette, Sauk) south central region. 

 

KABA BAH (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 8-30-2021.

TERM EXPIRES: 4-30-2025

 

AFRA S. SMITH (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Frank Staniszewski. Afra Smith is a diversity, equity & inclusion consultant with UW Health. She is also the founder and CEO of The Melanin Project, a financial coaching company specifically aimed at Black women.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

NICHOLAS S. LEETE (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Garden Advocate. First appointed 7-20-2021.

TERM EXPIRES: 10-1-2024

(Note: Term expiration adjusted from April to October to bring in line with the rest of the committee.)

 

TAYLR M. JOHNSON (13th A.D.) - appoint to a one-year term to the position of Youth Member succeeding Alma Horlock who assumed a Resident Member position. Taylr Johnson is a project assistant with the UW-Madison and a graduate student working on a Master of Science in Urban and Regional Planning - Food Systems.  She is a member of the Fraust Community Garden.

TERM EXPIRES: 7-31-2023

 

 

MADISON GUARANTEED INCOME PILOT PROGRAM ADVISORY TASK FORCE

 

ERICA L. NELSON (6th A.D.) appoint to the position of Non-Profit Representative succeeding Walter Williams. Erica Nelson currently holds a Social Welfare Policy Expert position and has served since 4-20-2021. Erica Nelson is the advocacy director for Kids Forward - a child and family policy advocacy organization.

 

DONNA MORELAND (7th A.D.) - appoint to the position of Social Welfare Policy Expert succeeding Erica L. Nelson. Donna Moreland is currently the deputy secretary for the State of Wisconsin Department of Safety and Professional Services. She is a former district 7 alderperson. She has extensive experience and service on numerous community-based boards focusing on poverty alleviation, childhood development and housing & homelessness. They include the YWCA of Madison, One City Learning Center and United Way of Dane County.

 

 

MADISON’S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD

 

Note: Per the Business Improvement District [BID] Operating Plan as approved by the Common Council, “Wisconsin Statutes section 66.1109(3) (a) requires that the Board be composed of at least five members and that a majority of the Board members shall either own or occupy real property in the District.  If the actual property or business owner is an entity, that entity shall designate a representative to act on its behalf.”

 

BRAD R. WERNTZ (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Capitol Square - West Main Street Business Owner succeeding Larry Lichte. Brad Werntz is the owner of the downtown Boulders Climbing Gym.

TERM EXPIRES: 1-18-2023

 

RUSSELL D. PIETZ (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Downtown Resident succeeding Teresa Werhane. Russell Pietz is civil engineer with Emmons & Olivier Resources. He has lived downtown for the past 27 years and has been an active member of the community.

TERM EXPIRES: 1-18-2023

 

 

PERSONNEL BOARD

 

ANNE BENISHEK-CLARK (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Organized Labor Representative succeeding Gary D. Mitchell. Anne Benishek-Clark is a former long-term city employee and Local 6000 board member.

TERM EXPIRES: 4-30-2025

 

KIMILA DANIELS (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Qualified Elector succeeding Mensah K. Lassey. Kimila Daniels is vice president, chief administrative officer & chief human resource officer of Quartz Health Solutions.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor