Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 44760    Version: 1 Name: 11-1-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/12/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/1/2016 Final action: 11/1/2016
Enactment date: 11/1/2016 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10/18/2016; action 11/1/2016).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10/18/2016; action 11/1/2016).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.

 

 

COMMITTEE ON AGING

 

FELICITUS FERINGTON,  (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age).  First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

MARY JO A. RIMKUS (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age).  First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

PAUL H. KUSUDA (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member.  First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

 

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

 

Committee on Aging recommendation:

FELICITUS FERINGTON (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Committee on Aging Representative.  First appointed 7-17-2012. 

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

                     Currently serving on:                     Committee on Aging

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

SATYA RHODES-CONWAY (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 6-18-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

TOPF WELLS (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2019

 

Currently serving on:                     Madison Local Food Committee.

 

ERICA C. ANDERSON (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Youth Member. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 7-31-2017

 

 

MADISON PUBLIC LIBRARY BOARD

 

ALYSSA C. KENNEY (12th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Kenney currently serves as the executive director of DANEnet. She previously served as the executive director of the Kennedy Heights Community Center. Ms. Kenney has volunteered with numerous organizations, such as United Way of Dane County and the Urban League of Greater Madison. She succeeds Willie R. Glenn, Sr.

TERM EXPIRES: 6-30-2018

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

MARGARET ANDERSON (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Anderson is an active community member. She currently serves as a Madison election official, volunteered as the music director for the first annual Madison West Fest and has volunteered with several other local organizations. She succeeds Debra Julian who assumed the position of Mayor or Designee.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor