City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 27823    Version: 1 Name: 10-16-2012 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/26/2012 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 10/16/2012 Final action: 10/16/2012
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-2-2012; action 10-16-2012).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-2-2012; action 10-16-2012).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

MARGARET M. MCINNIS, 3822 Cherokee Dr., 53711 (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. McInnis is a legislative staff for the Wisconsin State Assembly and a courier for Stroud, Willink & Howard, LLC. She succeeds Tonya A.Ellis-Tharpe.
TERM EXPIRES: 4-16-2013


COMMISSION ON PEOPLE WITH DISABILITIES

LORRY B. BOND, 641 W. Main St. #301, 53703 (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Bond has a B.A. in Social Work and an M.S in Counselor Education. She previously served on this committee as well as the ADA Transit Subcommittee to the TPC. She succeeds Gregory B. Banks.
TERM EXPIRES: 4-30-2015

SARAH L. BAEBLER, 2929 Curry Pkwy. #6, 53717 (14th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Baebler is an Accessibility Tester with Edgewood College.
She sits on several boards for the National Federation of the Blind. Ms. Baebler succeeds Earl G. Bailey.
TERM EXPIRES: 4-30-2014

MIKAEL C. SNITKER-MAGIN, 1705 Capital Ave., 53705 (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Snitker-Magin is a Rehabilitation Counselor and Educational Consultant. He succeeds Jason T. Glozier.
TERM EXPIRES: 4-30-2013


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

JEAN M. MACCUBBIN, 3530 Heather Crest, 53705 (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First Appointed 6-21-2011.
TERM EXPIRES: 10-1-2015


ERLANGER, JEFFREY CLAY, C...

Click here for full text